Selim Yeniçeri 

Yazar – Müzisyen – Quantum Koçu

 

Şubat 1972’de İstanbul’da doğdu. Çocukluğunun ilk yıllarından itibaren sıradışı yeteneklerini sergileyen Yeniçeri, 8 yaşındayken TRT İstanbul Radyosu ve Televizyonu’nda seslendirmen ve aktör olarak rol almaya başladı. Yetişkinlik yaşlarına kadar bu göreve devam ederken, aralarında Suna Pekuysal, Raik Alnıaçık, Sumru Yavrucuk, Vedat Demirci, Gazanfer Özcan, Enis Fosforoğlu gibi isimlerin de bulunduğu, Devlet Tiyatroları’nın ve Türk sinemasının birçok ünlü ve efsanevî ismiyle aynı mikrofonu, sahneyi ve kamerayı paylaşarak onlar tarafından eğitildi. Ayrıca 11 yaşından itibaren iki yıl İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahne aldı.

Liseye başladığında üç büyük tutkusundan birini keşfetti: Müzik. Bir aile dostunun eski gitarıyla Rock müziği öğrenmeye başladı. Liseyi bitirdikten sonra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’nin Geleneksel Türk El Sanatları bölümünden klasik mücellit ve hattat olarak mezun oldu.

Bu arada müzik çalışmalarına devam ederken, çeşitli şehirlerde ünlü Rock müzisyenleriyle konserlere çıktı.

Liseden sonra henüz 17 yaşındayken muhasebe müdür yardımcısı olarak çalıştığı General Electric Türkiye Mümessili Gepa A.Ş.’de, daha sonra üniversite yıllarında yarı zamanlı ve özel sözleşmeli olarak bilgi işlem müdürü olarak çalıştı. Ayrıca yaklaşık aynı dönemlerde tanıştığı Uzak Doğu Savaş Sanatları ve Zen felsefesi üzerinde yoğun bir eğitim almaya başladı.

Kitap çevirmeni olarak çalışmalarına devam ederken, daha önce yirmili yaşlarının başlarında geçirdiği dâhilik sendromu sorununu aşmasına yardımcı olan Psikolog Mahpeyker Koçgündüz’ün de etkisiyle, kişisel gelişim ve psikoloji kavramlarıyla tanıştı.

1999 yılında, Kralların Yolu adlı ilk albümünün kayıtlarını tamamladı. Senfonik Hard Rock tarzındaki bu albümde bütün parçaları kendisi yazan, besteleyen ve düzenleyen Yeniçeri, şarkıların tamamını seslendirirken enstrümanların çoğunu da kendisi çaldı.

2002 yılının başlarında Filipinler’e uçtu ve bu tropik ülkede geçirdiği bir yıllık süreçte, The Diamonds adında Filipinli bir grupla birlikte çeşitli mekanlarda Pop-Rock ve R&B müzik yaptı ve Filipinli müzikseverler tarafından “Eye of The Tiger” adıyla anıldı. Yılın sonunda Filipinli olan eşini de alarak ülkesine geri döndü ve 2004 yılına kadar Uğur Doğrugüven Yabancı Dil Dershanesi’nde İngilizce öğretmeni olarak çalıştı.

2004 yılında, kurucu yayın yönetmeni olarak Kozmik Kitaplar’ı kurdu ve spiritüelizm, Yeni Çağ, metafizik, parapsikoloji, kişisel gelişim ve okültizm konularında kitaplar yayınladı. Yine 2004 yılında, Enigma adlı ilk romanı yayınlandı. Kitabın hikâyesi ve sürpriz finali okurları yakalarken, Kitap dergisi tarafından yılın en ilgi çekici kitaplarından biri olarak gösterildi.

Yeniçeri, savaş sanatları ve stratejisi alanlarında aldığı eğitimin birikimini özel ve mesleki hayatına uygulayarak benzeri görülmemiş bir çeviri kariyeri yaratmayı sürdürdü.

Bugüne kadar kitaplarını çevirdiği yazarlar arasında John C. Maxwell, Stephen R. Covey, Virginia Satir, Bob Burg, Kevin Hogan, Milton Erickson, Carl G. Jung gibi uluslararası çapta efsaneleşmiş kişisel gelişim ve liderlik uzmanları da bulunmaktadır.

2010 yılında evliliğini noktalayan Yeniçeri, yoğun iş hayatına rağmen oğlu Rohan’ı tek başına büyüttü; Yeniçeri, bugün Altınşehir Özel Anadolu Lisesi’nde okuyan 12 yaşındaki oğlunu en büyük başarısı olarak nitelemektedir.

2011 yılında sadece hobi amacıyla SaySaga Inspirational adında bir blog sitesi kurarak İngilizce makaleler yazmaya başladı ve hiç reklam yapılmamasına rağmen site bir yıl içinde 25 ülkeden okurlara ve aylık 10,000 ila 15,000 hitlik bir popülerliğe ulaşmaya başladı.

Bu süreçte Yeniçeri sadece yazılarıyla değil, çeşitli teknikler kullandığı illüstrasyon çalışmalarıyla da uluslararası çapta ilgi gördü.

Yine aynı dönemde dünyanın çeşitli ülkelerinden ünlü psikologlar, yazarlar, blog yazarları, müzisyenler ve kişisel gelişim uzmanlarıyla yakın dost haline geldi. Yeniçeri’nin SaySaga Inspirational’da yazdığı makaleleri dünya çapında bloggerlar tarafından  defalarca paylaşılmıştır.

Birçok çevirisi bugün çeşitli üniversitelerin İngiliz ve Amerikan Edebiyatı bölümlerinde ideal çeviri örneği olarak gösterilen ve kabaca 3,000,000 adet çevirisi satılmış olan Yeniçeri, 2016 yılında SaySaga Inspirational’ı Türk sanatçıların eserlerini dünyaya yaymak amacıyla yayıncılık, müzik ve sanat prodüksiyonu, ayrıca da reklamcılık alanlarında resmîleştirdi ve ilkbahar aylarında hazırlıklarına ve kayıtlarına başladığı Second Coming adlı ikinci albümünün tanıtım, pazarlama ve dağıtım çalışmaları için dünya çapında Bon Jovi, Sir Elton John, Sting, Duran Duran, Def Leppard, Depeche Mode gibi yine efsaneleşmiş sanatçı ve grupların da bulunduğu Music Consultant firmasıyla anlaşırken, firmanın kurucularından Julia Lynne Rogers, SaySaga Inspirational’ın yönetim kuruluna katıldı.

Yine aynı dönemde Özgür Kaplan (Dream Tiger) ve Enigma adlı kitaplarını iki dilde birden (Türkçe-İngilizce) hazırlayan Yeniçeri, kitapların İngilizce versiyonlarının sunumu ve satışı için dünyaca ünlü Book Baby firmasıyla anlaştı; 175’ten fazla ülkede ve 45’ten fazla platformda Internet üzerinden satışa çıkacak olan bu e-kitapların, 2017 yılının ilk aylarında yayınlanması planlanmaktadır.

Selim Yeniçeri, uluslararası geçerliliği olan Livcon Koçluk Sertifikası sahibidir; özellikle gençlerin ve çocukların gelecek yapılandırma rehberliği, çocuklar ve ergenler arası kabadayılık sorunları, lise ve üniversite gençleri için kariyer planlama, şirketler için hedef belirleme, yüksek performans ve motivasyon gibi konularda uzmandır.

Kişilerin hayatlarını dolu dolu yaşamalarına katkıda bulunmak için seminerler ve eğitimler veren Yeniçeri, yüzlerce radyo piyesi, onlarca konser, iki Rock albümü, sayısız illüstrasyon ve resim çalışması, çeşitli alanlarda 300’ün üzerinde kitap çevirisi (yaklaşık 100 tanesi kişisel gelişim, liderlik ve motivasyon konularına odaklanmaktadır), kendi yazdığı 8 roman, kişisel gelişim ve İngilizce ders kitabıyla, kitaplardan öğrenilenlerin gerçek hayata geçirilmesinin yarattığı sonuçları ve azmin muhteşem zaferini kanıtlayan canlı bir örnek haline gelmiştir.